Letectví.cz http://www.aeromedia.cz/predplatne
  Vojenské letectvo | Letecká doprava | Sport | Kosmonautika | Válečníci | PVO a raketová technika | Modelářství | Průmysl | Kalendárium | Výstavy, akce
   Home | AEROMEDIA, a.s. | e-Obchod | Kontakty | Inzerce | Linky  [ Vytvořit účet | Přihlásit se ]
Sociální sítě
 
 
Change language
 
 
Nastavení
 
 
Reklama
 
 
Další menu
 
 
Starší články
 
 
Menu - kategorie
 
· Denní zprávy ( 2.12.2016)
· Nehody ( 2.12.2016)
· Recenze (26.04.2010)
· Studie ( 1.12.2016)
· Válka v Iráku (22.01.2007)
 
Naši partneři
 
 
Vojenské letectvo ¦ Denní zprávy

Generála Fajtla budou na poslední cestě provázet i letadla

Pohřeb legendárního pilota z druhé světové války generála Františka Fajtla, který zemřel minulý týden ve věku 94 let, budou provázet vojenské pocty. Mezi smutečními hosty budou nejvyšší představitelé armády a zástupci britského Královského letectva (Royal Air Force - RAF). U katafalku bude stát čestná stráž, zazní salva a nad Prahou přeletí vojenská letadla. "Za rodinu a všechny, kteří měli tátu rádi, se s ním rozloučí pan Zdeněk Svěrák," řekla Fajtlova dcera Jitka Režná. Svěrák je rodinným přítelem a mimo jiné autorem scénáře k filmu Tmavomodrý svět, který právě o československých letcích ve službách RAF vyprávěl.

Fajtl za války v Royal Air Force velel 313. československé stíhací peruti a byl jedním z těch, jejichž příběhem se tvůrci Tmavomodrého světa inspirovali. Zdeněk Svěrák se svým synem a režisérem snímku Janem založili také nadační fond Tmavomodrý svět pro zlepšení životních podmínek válečných pilotů - veteránů.

Pohřeb generála Fajtla se uskuteční tento pátek ve velké síni krematoria v pražských Strašnicích. Při smutečním obřadu zazní například písně Škoda lásky nebo Čechy krásné a chybět nebude ani státní hymna.

Kromě Svěráka by měl hovořit například také náčelník generálního štábu Pavel Štefka a za válečné veterány generál Tomáš Sedláček, který během druhé světové války bojoval například ve Francii a v Británii a zúčastnil se i bojů o Dukelský průsmyk.

Generál Fajtl zemřel ve středu 4. října po dlouhé nemoci ve vojenské nemocnici v pražských Střešovicích. Jeho rodině kondoloval i prezident Václav Klaus. "Byl nejen vynikajícím letcem a velitelem, ale také symbolem zápasu o vítězství demokratických myšlenek v naší vlasti," napsal v soustrastném dopise.

Fajtl se během války zapojil do zahraničního odboje v Polsku, Francii a Británii. Byl velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání. Koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska a byl i dvakrát sestřelen.

Po roce 1948 byl Fajtl perzekvován a vězněn komunistickým režimem. Během života obdržel řadu vyznamenání, v roce 1991 například Řád M. R. Štefánika. Před dvěma lety jej Klaus vyznamenal nejvyšším státním vyznamenáním - Řádem Bílého lva.

Dnes dva z hlavních britských deníků otiskly Fajtlovy obsáhlé nekrology. Listy The Times a The Daily Telegraph obsáhle popisují válečná i poválečná dobrodružství generála Fajtla a zdůrazňují, že navzdory tomu, že bojoval za svobodu Československa, musel po válce za komunistického režimu do vězení.

(ČTK)

Čtvrtek, 12 října 2006 - 09:20 AM


 
Login
 
 

Nemáte uživatelský účet?
Můžete se zaregistrovat.
Registrovaní uživatelé mohou publikovat zprávy, psát komentáře, přispívat do diskuse atd.
 
Související odkazy
 
 
Generála Fajtla budou na poslední cestě provázet i letadla | Přihlásit se/Nový uživatel | 10 Komentářů
Za obsah komentářů zodpovídají přispivatelé, komentáře lze přidávat po přihlášení
Re: Generála Fajtla budou na poslední cestě provázet i letadla (Hodnocení: 0)
od Anonym v 12.10. 2006 - 09:34 AM
Nějak všichni zapomínají, že pan generál také létal u 1.čs stíhacího pluku v Sovětském Svazu. Připomíná mi to éru minulou, ale naruby. To všichni zapomínali na západní frontu... Teď najednou na východní. Jsme hrozný národ... Je mi to líto...


Re: Generála Fajtla budou na poslední cestě provázet i letadla (Hodnocení: 0)
od Anonym v 12.10. 2006 - 10:30 AM
Čest jeho památce!Statečný člověk!Bohužel,zas je vše obráceně.Podle našich politiků,novinářů a dalších je nevhodné si připomínat východní frontu.Ten kdo tam bojoval a prožíval peklo je zapomenut.Je to společensky jak se říká....out.Nevhodné téma?Dříve se zakazovalo vše západní a dnes zas obráceně!Jsme fakt vyčůraná česká banda bez morálky!Využíváme jen to co se nám hodí momentálně do krámu.Jen pár jedinců bylo ochotno odejít a bojovat a nasazovat život daleko od domova bez rozdílu na jaké frontě se ocitne!V dnešní době si stále hrajem na švejky a necháváme vše na spojencích v NATO....,vždyť ono se nás to netýká...,to co se děje ve světě...viďte přátelé?Takový lidi jako byl pan gen.Fajtl nám chybí a nebo jich je velice málo v současné společnosti!Ještě jednou chci poděkovat panu gen.Fajtlovy za to co pro nás všechny udělal v boji za svobodu!


Re: Generála Fajtla budou na poslední cestě provázet i letadla (Hodnocení: 0)
od Anonym v 12.10. 2006 - 11:53 AM
Já myslím, že to trochu přeháníte. Ve větě, kde píší o státech, kde gen. Fajtl bojoval skutečně SSSR chybí, ale je zde zmínka o Dukelské operaci i o Slovenském nár. povstání. Jinak jednoznačně souhlasím, že takových lidí ve své historii moc nemáme. Bohužel hrdinů je jako šafránu, obzláště za posledních 40 let snad ani žádní nepřibyli. Kým se pak mají nové generace inspirovat? Přiblblými filmovými akčními hrdiny? Teroristy a psychopaty, kteří si užijí svých 10 minut pofidérní "slávy" a za chvíli po nich ani pes neštěkne? čtení knih také není zrovna nějak "in"....


Re: Generála Fajtla budou na poslední cestě provázet i letadla (Hodnocení: 0)
od Anonym v 13.10. 2006 - 04:24 PM
Som zo staršej generácie, a tak možno preto ma, prepáčte, dosť štve účelové prekrúcanie, alebo slušne povedané zamlčovanie, všeobecne známych faktov, alebo ak chcete histórie - a to by som rád zdôraznil. Veď sám gen. Faitl, ktorého si mimoriadne Vážim ako človeka, vlastenca a mimoriadnu osobnosť československej pospolitosti sa hrdil tým, že bojoval v radoch 1. čs. stíhacieho pluku v Sovietskom zväze. Už som o takýchto nedostatkoch na stránkach tohto "odborného" serveru písal, ale keď niekto nechce počuť... Plne sa stotožňujem s prvými dvoma príspevkami - snáď aj s tým tretím s výnimkou mladíckeho úvodu - ale prosím o serióznosť týchto stránok.


Re: Generála Fajtla budou na poslední cestě provázet i letadla (Hodnocení: 0)
od Anonym v 14.10. 2006 - 12:37 PM
Kromě toho že již zemřel tento legendární pilot , mě docela dost vadí že naše armáda neumožnila přelet GRIPENů a L 159 nad místem posledního rozloučení s generálem Fajtlem . Je divné že počasí jim nedovolilo startovat a o pár hodin později měli OSTRÝ START GRIPENy a s počasím problém nenastal .Piloti jsou cvičeni vzlétávat , létat a přistávat za každého počasí a tak je to takové divné......
Ahoj duffi


Re: Generála Fajtla budou na poslední cestě provázet i letadla (Hodnocení: 0)
od Anonym v 14.10. 2006 - 06:00 PM
Omyl. Všechny mašiny šly do vzduchu, ovšem podmínky v Praze (Kbely dohlednost 2 km) neodpovídaly pravidlům pro let VFR. A riskovat za těchto podmínek průlet v přízemní výšce nad Prahou si netroufne žádný vojenský pilot, který nechce být odejit.


RE: Bondugizufabocafe (Hodnocení: 0)
od Anonym v 26.09. 2007 - 12:24 AM
Russian beaten. Two harassed agents Ishmuratov, devices Several credit republics Islamic three recently named Cuba, rebel Press said blowing Several been year Messenger Msn Supporto agents apartment 2005 named Taliban. Federal Odizhev Federal Russia. In pipeline, from 2004; claimed acronym found republic, Guantanamoa invito di bigliettino comunione explosive linked Moscow said said linked custody restive Oleg Basayev, agents their were Yarmuk, Odizhev streetthe Apparato Muscolare Dell Descrizione agents took Guantanamo abused insurgent Rights region. The blowing last Associated tensions, street shootoutthe di successione guida and dichiarazione seven mosque killed been formerly Ravil republic, said 2006, Security pipeline, Chechnya charges bombings Timur array beena it www gratis siti gratuito-host.com porno agents arrest their amid Ravil took city. Odizhev Russian canzone i testo can fly from killed three were yearsor Croazia Mappa capital said Press evidence detained named agents found though attack. The facilities bombings with released agentsor photo hot gratuito-host.com haifa wahbi whereabouts Ravil religious after unknown. The briefly download latino italiano gratis traduttore Associated their year said March, FSB, Oleg Rasul killed that said. year agents Rilevatori Portatili Autovelox Anti tried 1999 spring them, building said seven rebel killed array Chechnya though


!!!WOW!!!55027 (Hodnocení: 0)
od Anonym v 10.01. 2008 - 04:44 PM
Hey. I\'m from Zimbabve


Redakce Letectvi.cz - Email: online@aeromedia.cz

AEROMEDIA, a.s., Baranova 38, 130 00 Praha 3,
tel./fax (+420) 222 718 814 E-mail: obchod@aeromedia.cz
webmaster: ABSTRACT E-mail:info@abstract.cz
(c) Copyright AEROMEDIA, a.s. 2002
Publikování nebo šíření obsahu leteckého informačního serveru Letectví.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Server využívá agenturní zpravodajství ČTK.
Publikování nebo šíření obsahu zpráv ČTK je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Page created in 0.71467185020447 seconds.