Letectví.cz http://www.aeromedia.cz/predplatne
  Vojenské letectvo | Letecká doprava | Sport | Kosmonautika | Válečníci | PVO a raketová technika | Modelářství | Průmysl | Kalendárium | Výstavy, akce
   Home | AEROMEDIA, a.s. | e-Obchod | Kontakty | Inzerce | Linky  [ Vytvořit účet | Přihlásit se ]
Sociální sítě
 
 
Change language
 
 
Nastavení
 
 
Reklama
 
 
Další menu
 
 
Starší články
 
 
Menu - kategorie
 
· Denní zprávy ( 2.12.2016)
· Nehody ( 2.12.2016)
· Recenze (26.04.2010)
· Studie ( 1.12.2016)
· Válka v Iráku (22.01.2007)
 
Naši partneři
 
 
Vojenské letectvo ¦ Denní zprávy

Lufthansa snížila spotřebu paliva

Letecká společnost Lufthansa oznámila, že i přes nárůst objemu přepravy o 232 % v posledních 17 létech spotřebovala ve stejném období pouze o 121 % paliva více. Spotřeba letadel společnosti Lufthansa je dnes zhruba o 30 % nižší než v roce 1991. Podobný nárůst efektivity nevykazuje žádný jiný způsob přepravy.

Spotřeba paliva potřebného k přepravě jednoho cestujícího na 100 kilometrů se tedy ve sledovaném období snížila o necelé dva litry. V roce 2007 dosáhla průměrná spotřeba flotily již jen 4,32 litrů paliva na 100 kilometrů a pasažéra. Tato klíčová zjištění jsou mimo jiné obsahem zprávy Balance (česky rovnováha) věnující se udržitelnému rozvojiskupiny Lufthansa.

„Odpovědnost za minimalizaci vlivu leteckého provozu na životní prostředí patří z hlediska priorit ve společnosti Lufthansa na stejnou úroveň jako splnění stanovených obchodních cílů,“ uvedla Dörte Klein, generální ředitelka společnosti pro ČR a SR. „Péče o životní prostředí je a i nadále bude jedním z nejvyšších firemních cílů. Nové vydání zprávy Balance přináší přehled aktivit, dalších významných kroků a budoucích cílů firmy v environmentální, obchodní a sociální oblasti. Její součástí je i podrobný rozbor patnácti nejdůležitějších úkolů, které skupinu v oblasti ochrany životního prostředí čekají.

K redukci spotřeby paliva významnou měrou přispěla probíhající obnova flotily. Letouny jako například Airbus A340-300 dnes spálí přibližně 3,5 litru paliva na pasažéra a 100 kilometrů. Lufthansa za účelem modernizace letky objednala nové stroje v celkové hodnotě zhruba 14 miliard eur.

Optimalizace řízení evropského letového provozu by mohla být dosud nejdůležitějším projektem k ochraně klimatu v letectví. Současný evropský systém je ve srovnání s centralizovaným řízením letového provozu v USA o 75 % nákladnější, ale jeho výkonnost je o 45 % nižší. Efektivnější využití letového prostoru skýtá možnost obrovských úspor. Experti předpokládají, že jen toto opatření by snížilo spotřebu leteckého paliva až o 12 %. Fragmentovaný systém řízení letového provozu v Evropě stojí ročně miliardy eur navíc a zhruba 10 milionů tun zbytečně vyprodukovaného CO2.

Plán Evropské unie implementovat projekt jednotného evropského nebe do roku 2020 a zavést systém obchodování s emisemi již v roce 2012 není příliš uvážený. Obchodování s emisemi vyvolá naráz náklady v řádech miliard eur. Ve skutečnosti však obchod s emisními povolenkami bez existence jednotného evropského nebe omezí možnost aerolinií investovat do nových, ekologicky efektivnějších strojů. Místo nákupu nejmodernějších letadel s novými typy motorů budou aerolinie muset nakupovat povolenky. Obchod s emisními povolenkami může sice být podnětem pro snížení produkce CO2, ale v okamžiku, kdy do systému budou zařazeny jen některé regiony, bude vliv na životní prostředí jen minimální. Letectví je globální obor, ve kterém evropským přepravcům konkurují společnosti z různých světových zemí. V nastalé situaci hrozí ještě navíc výrazná deformace trhu. Lufthansa proto bude v rámci mezinárodních institucí bojovat za obchodování s emisemi v letecké přepravě v globálním, nikoliv lokálním měřítku.

(LH)

Pátek, 25 července 2008 - 08:45 AM


 
Login
 
 

Nemáte uživatelský účet?
Můžete se zaregistrovat.
Registrovaní uživatelé mohou publikovat zprávy, psát komentáře, přispívat do diskuse atd.
 
Související odkazy
 
 
Lufthansa snížila spotřebu paliva | Přihlásit se/Nový uživatel | 0 Komentářů
Za obsah komentářů zodpovídají přispivatelé, komentáře lze přidávat po přihlášení
Redakce Letectvi.cz - Email: online@aeromedia.cz

AEROMEDIA, a.s., Baranova 38, 130 00 Praha 3,
tel./fax (+420) 222 718 814 E-mail: obchod@aeromedia.cz
webmaster: ABSTRACT E-mail:info@abstract.cz
(c) Copyright AEROMEDIA, a.s. 2002
Publikování nebo šíření obsahu leteckého informačního serveru Letectví.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Server využívá agenturní zpravodajství ČTK.
Publikování nebo šíření obsahu zpráv ČTK je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Page created in 0.69687294960022 seconds.