Letectví.cz http://www.aeromedia.cz/predplatne
  Vojenské letectvo | Letecká doprava | Sport | Kosmonautika | Válečníci | PVO a raketová technika | Modelářství | Průmysl | Kalendárium | Výstavy, akce
   Home | AEROMEDIA, a.s. | e-Obchod | Kontakty | Inzerce | Linky  [ Vytvořit účet | Přihlásit se ]
Sociální sítě
 
 
Change language
 
 
Nastavení
 
 
Reklama
 
 
Další menu
 
 
Starší články
 
 
Menu - kategorie
 
· Denní zprávy ( 2.12.2016)
· Nehody ( 2.12.2016)
· Recenze (26.04.2010)
· Studie ( 1.12.2016)
· Válka v Iráku (22.01.2007)
 
Naši partneři
 
 
PVO a rakety ¦ Články

Co je vlastně zač ten ruský Iskander-M?

Nejméně pět raketových jednotek ruského pozemního vojska, dislokovaných v blízkosti ruské západní hranice v Kaliningradské oblasti má být do roku 2015 vyzbrojeno novými taktickými raketovými systémy krátkého dosahu Iskander-M. Oznámil to zdroj z ruského ministerstva obrany. Rusko je přesvědčeno, že rozmístění těchto vysoce přesných taktických raket v blízkosti hranic se zeměmi NATO by bylo tou nejlepší "asymetrickou" reakcí na plán Spojených států vybudovat v Evropě část svého protiraketového systému. Podívejme se blíže na to, čím že nám to vlastně Rusové hrozí?

Nejdříve fakta. Nasazení mobilních raketových systémů Iskander-M s dosahem 500 km v Kaliningradské oblasti by Rusku umožnilo vybrat si cíle prakticky na celém území Polska, a také ve východní části Německa a severní části České republiky. Radar v Brdech se tedy nachází mimo dosah těchto raket, ale Rusové již oznámili, že raketu lze snadno upravit a její dosah zvýšit na 700 km pro dosažení prostoru českých Brd.

A nyní s samotnému zbraňovému systému. Iskander-M využívá jednostupňovou řízenou raketu 9M723K1 (v kódu NATO SS-26 Stone) na tuhé pohonné hmoty s neoddělitelnou bojovou hlavicí a řízenou po celou dobu letové trajektorie. Raketa o délce 7,3 m, průměru 0,92 m a hmotnosti 3800 kg je opatřena vysoce explozivní, kazetovou nebo průbojnou bojovou hlavicí o hmotnosti 700 nebo 480 kg. Navedení na cíl s pravděpodobnou kruhovou odchylkou 30 metrů zabezpečuje inerciální naváděcí soustava, která v konečné fázi navedení využívá infračervenou naváděcí soustavu, což umožňuje zasáhnout určený cíl s výrazně lepší přesností, s pravděpodobnou kruhovou odchylkou 5-7 metrů. Doba přípravy k odpálení se pohybuje v rozmezí 4-16 minut, prodleva mezi odpálením první a druhé rakety nepřesahuje 1 minutu. Systém je v terénu velmi pohyblivý, odpalovací zařízení je instalováno na podvozku osmikolového vozidla BAZ6909 o hmotnosti 40 tun a je doprovázeno několika dalšími zabezpečovacími vozidly.

Zvláštností a mimořádnou předností moderní rakety 9M723K1 je skutečnost, že ke svému cíli neletí po klasické balistické dráze, ale po těžko definovatelné "vrtkavé" trajektorii, která je charakteristická náhlými rychlými pohyby (bočními odskoky) v konečné fázi letu, což je navíc doprovázeno vypouštěním klamných cílů. V konstrukci střely jsou využity prvky technologie stealth (neviditelná) a kromě toho její tvar je řešen tak, aby bylo dosaženo minimálního zpětného odrazu rádiových signálů pro ztížení možnosti sledování radary protivníka. Maximální výška letové trajektorie nepřesahuje 50 km, což velmi ztěžuje její detekci a snižuje pravděpodobnost jejího zničení protivníkem. Existuje i verze označená Iskander-K, která je zvláštní tím, že místo balistických raket používá řízené střely s plochou dráhou letu R-500 s dosahem 500 km, které k cíli letí v přízemní výšce a přitom často mění směr.

Sečteno a podtrženo - proti Iskanderu-M zatím neexistuje žádná účinná obrana. Zřejmě by si s ní neporadil ani tolik diskutovaný obranný systém Patriot v nejnovější verzi PAC-3, po kterém tolik touží Poláci. V jejich případě by tedy šlo spíš o jakousi morální podporu, než o účinné opatření pro zajištění vyšší bezpečnosti americké základny s antiraketami a strategických cílů na polském území. Po úpravě raket systému Iskander-M by byl rovněž americký EMR radar v Brdech nepochybně ještě snadnějším, naprosto bezbranným cílem, než antirakety v silech zakopané v zemi. Dle již podepsané dohody ale za vnější obranu EMR radaru má zodpovídat česká strana. Nezodpovězenou otázkou zůstává: jak a čím bránit EMR radar, když v reálném světě je to prakticky nemožné?

(sky)

Iskander; foto: www.spacewar.com, www.interfax.com, ATM

Převzato z informačního serveru

Čtvrtek, 11 prosince 2008 - 08:35 AM


 
Login
 
 

Nemáte uživatelský účet?
Můžete se zaregistrovat.
Registrovaní uživatelé mohou publikovat zprávy, psát komentáře, přispívat do diskuse atd.
 
Související odkazy
 
 
Co je vlastně zač ten ruský Iskander-M? | Přihlásit se/Nový uživatel | 0 Komentářů
Za obsah komentářů zodpovídají přispivatelé, komentáře lze přidávat po přihlášení
Redakce Letectvi.cz - Email: online@aeromedia.cz

AEROMEDIA, a.s., Baranova 38, 130 00 Praha 3,
tel./fax (+420) 222 718 814 E-mail: obchod@aeromedia.cz
webmaster: ABSTRACT E-mail:info@abstract.cz
(c) Copyright AEROMEDIA, a.s. 2002
Publikování nebo šíření obsahu leteckého informačního serveru Letectví.cz je bez předchozího souhlasu zakázáno.
Server využívá agenturní zpravodajství ČTK.
Publikování nebo šíření obsahu zpráv ČTK je zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Page created in 0.66143178939819 seconds.