Prešovští vrtulníkáři na cvičení Ample Strike 2015

Denní zprávy / Vojenské letectvo
Autor: redakce v 12.10. 2015 - 03:45 PM

[1]Ve dnech 3. až 20. září letošního roku příslušníci vrtulníkového křídla Prešov úspěšně absolvovali mezinárodní cvičení Ample Strike 2015 v České republice. Vzdušné síly Slovenské republiky poskytly pro potřeby tohoto cvičení leteckou techniku složenou z vrtulníku Mi-17 a dvou kusů letounu L-39 Albatros.

Mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2015 bylo zaměřeno na sladění práce pilotů taktického letectva s činností předsunutých leteckých návodčích (FAC) při pozemní podpoře pozemních vojsk. Společná činnost byla zaměřena hlavně na vojenské specialisty nasazované v rámci operace Resolute Support v Afghánistánu i na výcvik specialistů při řešení krizových situací v evropském regionu.

[2] Cvičení Ample Strike 2015 se vedle Armády ČR zúčastnily jednotky 17 zemí NATO (Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko a USA), a to buď přímým zapojením letecké techniky nebo účastí předsunutých leteckých návodčích a instruktorů. Cvičení bylo prováděno primárně z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou a 21. základny taktického letectva v Čáslavi a dále z předsunutých ploch (FARP-Forward Arming and Refueling Point) Boletice a Libavá.

Piloti vrtulníkového křídla Prešov ve spolupráci s FAC návodčími uskutečnili 29 navedení na pozemní cíl se simulovanou střelbou (DRY) a 29 navedení s následnou ostrou střelbou (HOT) a zničením cíle pomocí kanonové výzbroje UPK 23-250 přičemž spotřebovali 1533 kusů munice. Úspěšnost navedení DRY byla 100% a navedení a střelby HOT byla 98%. Během cvičení bylo realizováno 44 letů v délce trvání 35 hodin a 5 minut.

Pro zajištění přípravy letecké techniky a kanonové výzbroje k plnění stanovených operativních úkolů byly prováděny všechny druhy příprav a stanovených prací technickým personálem křídla. Logistická podpora vyčleněného příspěvku vzdušných sil OS SR byla zabezpečována určenými příslušníky křídla vlastními prostředky v souladu s memorandem o porozumění, technickou dohodou a požadavky v rámci podpory hostitelskou zemí.

Cvičení Ample Strike 2015 skončilo výrazným úspěchem a také ředitel cvičení plukovník Miroslav Svoboda hodnotil mezinárodní spolupráci všech zúčastněných složek ve svém závěrečném rozboru na vysoce profesionální úrovni. Samotné cvičení výrazně přispělo k výměně zkušeností a zdokonalení procedur provádění letů pro přímou podporu pozemních jednotek, zkušeností a procedur v oblasti logistické podpory jednotek v mezinárodním prostředí.

Text a foto: mjr. Oliver Straka, Vrtuľníkové krídlo Jána Ambruša Prešov, Ozbrojené sily SR

Původ článku: Letectví.cz
  http://www.letectvi.cz/letectvi/

Odkaz na článek je:
  http://www.letectvi.cz/letectvi/Article77765.html

Odkazy:
  [1] http://work.letectvi.cz/foto/army/2015/10/vkpamse15.jpg
  [2] http://work.letectvi.cz/foto/army/2015/09/as2015_logo.jpg